Debatindlæg afLaura Lucia Rebollar Bach

Gymnasieelev

Når vi alligevel skal nøjes med virtuel undervisning og at være sammen på afstand, kunne vi lige så godt sidde hjemme.

Gymnasieelev er træt af at være tilbage: Min skole er overskygget af en Brostrømsk tankegang, der spænder ben for alt det, vi havde håbet på

Lyt til artiklen

Forleden dag åbnede himlen sig for mange gymnasieelever, inklusive mig selv, da Mette Frederiksen – dog lidt uklart – lod os vide, at vi var blandt de heldige udvalgte, der ville få et stykke af vores almindelige hverdag tilbage. Den virtuelle undervisning skulle erstattes med fysisk, så vi blev i stand til at forberede os til vores eksaminer. Det lød skønt. ​

Men som med så meget andet stemmer politikernes ord på ingen måde overens med virkeligheden. For sandheden er, at de med dette tiltag kun kaster brødkrummer ud til gymnasieelever, der er sultne efter socialt samvær og nyttende undervisning. Vi er tilbage i gymnasiet, og virtuel undervisning derhjemme er blevet erstattet med virtuel undervisning på skolen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her