Debatindlæg afHardy Hansen og Kjeld Aakjær

HHv. fhv. forbundsformand SID og fhv. International sekretær LO

Hvis udviklingshjælpen også skal bruges til opfyldelse af klimamålene, bliver der ikke meget tilbage af de penge, der er bevilliget til udviklingshjælp.

Der bliver ikke meget tilbage af de 17 milliarder kroner: Klimamidler skal ikke tages fra udviklingshjælpen

Lyt til artiklen

International solidaritet har altid været et af Socialdemokratiets principper, og det skal det fortsat være. Midt i en coronatid, som har isoleret det danske samfund som følge af regeringens rettidige og kloge sundhedsfaglige politiske beslutninger, sker der en politisk udvikling i verdenssamfundet, som ikke har fået den samme udenrigspolitiske opmærksomhed.

USA’s præsident opfører sig mere og mere kaotisk og fortsætter med at undergrave det internationale samfunds regler, konventioner og aftaler og skaber usikkerhed overalt i verden. Senest ved at understøtte Israels intention om at annektere den palæstinensiske vestbred og med præsidentens utidige indblanding i Grønlands udvikling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her