Søndag 30. august angreb forkvinden for SF’s Ungdom, Sofie Lippert, i et indlæg her i avisen karakterkravene på vores ungdomsuddannelser. Lipperts budskab var, at vi gerne må stille krav til unge. Det skal blot være de rigtige krav.
Det tror jeg næppe nogen med almindelig forstand kan være uenig i. Problemet med budskabet var, at hun aldrig kom med et bud på alternativer til karakterkrav. Følelsen, der står tilbage, er, at SF Ungdom vil af med karakterkravet uden et reelt alternativ. Og lad mig sige det helt kort: Det vil være en katastrofe.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


