Debatindlæg afMogens Jensen

Minister for ligestilling

Jeg tror ikke, at virksomheder bevidst diskriminerer kvinder. Men når de hårde facts viser, at der fortsat ikke er ligeløn i Danmark, så skal både virksomheder og politikere tage problemet alvorligt.

Ligestillingsminister: Sofie Linde har helt ret, når hun siger, at det her ikke handler om hendes løn. Det er meget større end den enkelte sag

Lyt til artiklen

Da Sofie Linde var vært ved årets ’Zulu Comedy Galla’, brugte hun sin taletid på at tale om sexisme, ligeløn og ligestilling generelt. Og tak til Sofie for at bruge sig selv til at sætte det på dagsordenen. Sofie har nemlig helt ret, når hun siger, at det her ikke handler om hendes løn. Det er meget større end den enkelte sag, og kampen mod sexisme eller for ligeløn må aldrig være den enkeltes alene.

I Danmark er lovgivningen helt klar og tydelig. Det er forbudt at forskelsbehandle på grund af køn, når det kommer til løn. Kvinder og mænd skal have lige løn og lige lønvilkår for samme arbejde eller for arbejde af samme værdi. Jeg tror heller ikke, at der er nogen, der bevidst bryder loven og diskriminerer kvinder. Men når de hårde facts viser, at der fortsat ikke er ligeløn i Danmark, så skal både virksomheder og politikere tage problemet alvorligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her