Coronakrisen har vindere og tabere. Amazon er én af de virksomheder, der jubler. 100 nye lagre og 100.000 nye medarbejdere. Nethandelsvirksomheden har vokseværk, og den har endda planer om at rykke ind i Skandinavien. På få måneder er verdens rigeste mand – ejeren af Amazon – blevet 459 milliarder kroner rigere. Formuen er på 203 dage vokset med, hvad der svarer til ca. 765.000 sygeplejerskers årsløn.
Vi i fagbevægelsen har intet imod, at virksomheder vokser, eller at mennesker bliver rigere. Men når profit skabes ved at træde på medarbejdere og almindelig menneskelig værdighed, har vi tænkt os at handle. Uanset om virksomheden hedder Ryanair, Uber eller Amazon. Det er ikke innovativt at genindføre arbejdsvilkår inspireret af 1800-tallets brutale behandling af lønmodtagerne.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


