Jeg har haft angst, siden jeg var tre år gammel. De første mange år af mit liv var jeg ikke klar over, hvad angst var, og at det var den officielle betegnelse for mine følelser, tanker og reaktionsmønstre. Da jeg gik i gymnasiet, døde en pige fra min folkeskoleklasse efter to års spiseforstyrrelse.
Den dag i dag ser jeg i mine sociale kredse, at det næsten er lige så almindeligt for unge at have psykiske problemer, som det er ikke at have dem. Alligevel oplever jeg i vores kultur en stor berøringsangst, hvad angår psykiske lidelser.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
