Debatindlæg afPer Lykke

Debatredaktør og korrekturchef

Vi tænker alt for meget på at få tilfredsstillet vores egne behov, men burde i stedet tænke på vores børnebørns. Den nuværende kurs går direkte mod afgrunden, advarer historiker.

Historiker: »Vi skal have gjort op med troen på neoliberalismen, for på grund af den bevæger vi os frem mod afgrunden«

Lyt til artiklen

Det er ikke en naturlov, at vi danskere skal blive rigere og rigere. Men det tror vi efterhånden, og det skyldes vores mangeårige glorificering af neoliberalismen som økonomisk ideologi. Den gør os til tandhjul i en økonomisk vækstmaskine frem for mennesker på godt og ondt, og det bør vi indse snarest, for et opgør med neoliberalismen vil gøre verden bedre og måske endda sikre dens overlevelse.

Det mener historikeren Asser Amdisen, der sidste år udgav bogen ’En romersk mønt og hvad deraf fulgte’, som han kalder en rapkæftet version af økonomiens historie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her