Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg afJonas Mandix Aagaard

Videograf

Den tjekkiske forfatter Milan Kunderas støvede bøger står nu pludselig og blinker til mig igen. Vækket af deres slummer af den identitetspolitiske bevægelse.

Videograf: Den identitetspolitiske bevægelse flirter med totalitære kendetegn, som vi for få år siden væmmedes ved

Lyt til artiklen

Der var nærmest tale om en besættelse, da jeg som helt ung i slutningen af 90’erne slugte Milan Kunderas forfatterskab. Senere forstod jeg, at besættelsen blev næret af et ønske om at forstå livet og mekanismerne i den kommunistiske østblok, der havde stået som en slags mystisk modbillede i hele min barndom.

Hvad ville det egentlig sige at leve i et totalitært styret samfund? Hvordan så de underliggende magtstrukturer ud?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her