Debatindlæg afOle Thyssen

Professor emeritus, dr.phil., Institut for ledelse, politik og filosofi, CBS

Samfundet kan tilbyde jura, penge og professionel omsorg til den hjemløse, men det kan ikke servere mening på et sølvfad. Som det gælder al velfærd, er hjælpen altid for lille.

Professor og forfatter: Den hjemløse klarer sig ved at være dygtig til at vise, hvor lidt dygtig han er

Lyt til artiklen

Det er koldt, og frosten bider i kinderne. Åbner man munden, risikerer drøbelen at stivne som en istap. Ud på natten er gaderne tomme. Men på vejen hjem passerer jeg et menneske, som i en krog har lagt en palle, dækket den med en tynd madras og nu ligger under lasede tæpper, så kun tophuen stikker frem. En hjemløs, som ikke har fundet et herberg, men som modsat Josef og Maria lever i et iskoldt land.

Mange klager over at være isoleret i deres hjem på grund af corona. Værre er det slet ikke at have et hjem at isolere sig i.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her