Debatindlæg afAisha Law

Statskundskabsstuderende

Studerende med etnisk minoritetsbaggrund stigmatiseres konstant. Derfor er forbud mod, at statskundskabsstuderende klæder sig ud som etniciteter, vigtigt.

Statskundskabsstuderende: Studerende med etnisk minoritetsbaggrund bliver spurgt, om de vil kaldes »neger eller mørk«, »perker eller indvandrer«

Lyt til artiklen

Bølgerne har gået højt i debatten om statskundskabs introforløb, efter at ledelsen besluttede at fjerne landeinddelingen i introforløbet.

Jeg har talt med flere studerende med etnisk minoritetsbaggrund fra studiet, og de er glade for ledelsens beslutning, men ingen tør deltage i debatten. For hvis vi stadig diskuterer, om der overhovedet er racisme i Danmark, hvordan kan vi så fortælle om racistiske strukturer på vores studie?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her