Ved indgangen til 2021 trådte en ny lov i kraft: For fremtiden skal der »tages hensyn til dyrs naturlige adfærd og behov«, står der i den nye dyrevelfærdslov, som er den første af sin art i verden, der anerkender dyr som sansende væsener.
Men selv om Danmark ved årsskiftet har vedtaget en ny lov for dyrene, er det imidlertid ikke dem, der får den store opmærksomhed. Under de igangværende landbrugsforhandlinger er der stor konkurrence fra Folketingets partier om at tilgodese klimaet og landmændene, alt imens dyrenes trivsel blafrer i vinden som paragraffer uden mening.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
