De næste to årtier kan blive helt afgørende for, hvordan vores verden kommer til at se ud for fremtidige generationer. Vi har en regering, der sammen med sine støttepartier har en målsætning om at begrænse landets CO2-udslip med 70 procent inden 2030. Alligevel fortsætter regeringen med planer om, hvordan man kan forbinde Jylland og Sjælland med en bro.
Dette lyder fuldstændig modstridende i mine ører. Projektet vil ødelægge en masse natur- og havområder. Derudover vil selve byggeriet give et voldsomt CO2-aftryk. Selv om det kun er et engangsaftryk, skal det stadig med i regnestykket.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



