I Enhedslisten er billige boliger altid en del af skåltalerne, men når der skal stemmes på Københavns Rådhus, er skåltalerne glemt, og der bliver stemt nej til boligprojekt efter boligprojekt. Lige nu er Enhedslisten en større trussel mod billige boliger i København end kyniske spekulanter – som vi så sent som sidste år lovgav imod på Christiansborg. Siden sidste valg er Enhedslisten et af de partier på Københavns Rådhus, der oftest stemmer nej til nye boligbyggerier.
Sådan er det også nu, hvor Enhedslisten indædt kæmper imod at bygge boliger på en lille del af Amager Fælled. Her skal bygges almene boliger og almindelige udlejningslejligheder – ikke bygget af onde spekulanter, som Enhedslisten ellers ofte argumenterer for. Men bygget af ufaglærte og faglærtes pensionskasse i samarbejde med nogle af byens førende almene boligselskaber.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


