Sommeren har budt på voldsomme oversvømmelser i Centraleuropa, og mange andre steder er også ramt. I Nordtyskland og Belgien er over 200 mennesker døde, og forsikringsselskaberne frygter samlede tab på over 70 mia. kr.
Hvordan kan den slags hændelser forekomme med så voldsomme konsekvenser til følge? Blev vi overraskede over forekomsten af ekstreme nedbørshændelser? Er vores vigtige aktiver som bygninger, infrastruktur og helbred ikke beskyttet? Har vi handlet mod bedre viden, eller sover vi bare i timen?
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


