Debatindlæg afMartin Bæk Rasmussen

barista

Risikoen for sammenbrud og indlæggelser er høj, når hjælpen til studerende med psykisk sygdom er måneder om at nå frem.

Barista: Heldigvis kom jeg ikke ind på universitetet

Lyt til artiklen

Jeg blev desværre– og heldigvis – ikke optaget på Roskilde Universitet i år. Når jeg skriver ’heldigvis’, er det ikke, fordi jeg ikke gerne ville optages, men fordi jeg lever med psykisk sygdom og har brug for et handikaptillæg til SU’en for at kunne få det hele til at hænge sammen. Desværre er behandlingstiden for handikaptillæg meget lang, og jeg har set konsekvenserne af den lange ventetid. Dem ønsker jeg ikke for mig selv.

I sommeren 2019 blev en af mine venner optaget på en uddannelse. Han lever som jeg med psykisk sygdom, men han blev først godkendt til handikaptillæg fem måneder efter studiestart.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her