Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debatindlæg afDaniel Niebuhr

Fodboldfan

Kritik er langt fra nok. Selv om vi alle gerne vil støtte det danske landshold i Qatar, er hele VM-slutrunden med til at legitimere et hensynsløst regime

Fodboldfan: Tilbage står vi så med den største sportslige skandale i dette årtusinde

I sidste uge spillede det danske fodboldlandshold den sidste kamp i VM-kvalifikationsturneringen, da de mødte Skotland. Kvalifikationen blev – stik imod hvad vi ellers normalt har været vant til, når det kommer til herrelandsholdet – allerede sikret to runder før tid, og holdet har i alt spillet ti kampe med ni sejre og en helt uhørt målscore på 27-0 som samlet resultat.

Til november næste år venter der derfor en tur til Qatar og den mest skandaleramte sportsbegivenhed i nyere tid, hvor Amnesty International blandt andet anslår, at op mod 15.000 migrantarbejdere har mistet livet under forberedelserne til slutrunden.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her