Da pirateri ud for Somalias kyst blussede op i 2008, tog det både mediebilledet og kulturliv med storm. Vi husker sagen om Søren og Eddy. Vi husker den amerikanske actionfilm ’Captain Phillips’ baseret på virkelige hændelser, hvor Tom Hanks bliver taget som gidsel på det danske containerskib Mærsk Alabama af lasede unge mænd med lange AK47-geværer om skulderen.
Også politisk fyldte somalisk pirateri meget. Fra 2008 sendte Danmark i flere år et krigsskib til farvandet ud for Somalia for at beskytte skibstrafikken, helt i stil med det, der p.t. sejler rundt i Guineabugten.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

