Debatindlæg afElizabeth Nielsen

Dimittend og initiativtager til Studenteroprøret 22

I København er der alle de muligheder, som ikke var til stede på studiet i Slagelse

Lyt til artiklen

I et forsøg på at bremse centraliseringen har regeringen med Venstre, SF m.fl. indgået en aftale om regionalisering af uddannelser under en parole om ’flere og bedre uddannelsesmuligheder’. Universiteterne skal enten flytte studiepladser ud af byerne eller reducere optaget med 5-10 procent.

Trods den sympatiske intention står aftalen ultimativt til dumpekarakter. For med aftalen får provinsen uddannelseslunser frem for uddannelsesinvesteringer, samtidig med at velfungerende uddannelser lukkes, og antallet af studiepladser reduceres i byerne. Det er en aftale, ingen unge vinder på.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her