For nylig var det skolernes trivselsdag, og nu, hvor vi – forhåbentlig – har lagt pandemien bag os, var netop denne dag i år vigtigere end nogensinde før. For mange unge mistrives nemlig i Danmark, og coronaen har kun gjort det værre. Derfor er der behov for at styrke trivselsindsatsen. Indsatsen er kompleks og kræver et tæt samarbejde mellem politikerne og de unge. De unge har erfaringerne, og politikerne kan handle på dem. Et sådant samarbejde vil nu blive intensiveret i København, hvor Ungerådet KBH og børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager i fremtiden vil samarbejde endnu tættere. Vi ønsker alle, at trivselsproblemerne bliver løst, og at det skal ske nu!
Den ensomhed, angst, usikkerhed og stress, som mange unge oplevede allerede inden pandemien, har to år med corona været med til at forværre. Nogle har været gode til at holde kontakten med deres venner. Andre, som før havde det fint socialt, blev ensomme og distancerede, da fællesskaberne forsvandt.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
