Debatindlæg afLene Tanggaard og Lene Dammand Lund

hhv. rektor, Designskolen Kolding og rektor Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

En designer skal også lære, hvordan den kommercielle virkelighed fungerer.

Vi vil skabe flere muligheder for fremtidens designere

Lyt til artiklen

Lad os slå fast med det samme: Vi lytter til de studerendes kritik på Det Kongelige Akademi og Designskolen Kolding. Vi tager det alvorligt, når de studerende oplever ubalancer i deres uddannelse, og vi har – ligesom de studerende – store ambitioner om at fortsætte den designkultur, som vi i Danmark er internationalt anerkendt for.

Derfor er det ærgerligt, hvis debatten ensidigt kommer til at handle om for eller imod det, der bliver udlagt som stigende ’akademisering’. Det handler nemlig om meget mere end det: De studerendes muligheder i fremtiden, muligheden for at komme i arbejde efter uddannelsen og muligheden for at påvirke samfundet. Netop det er baggrunden for, at vi løbende justerer på designuddannelserne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her