Det er ingen nyhed, at liberalismen med krigen i Ukraine er brudt sammen. Rusland invaderer et selvstændigt land og bryder folkeretten, civile myrdes, verdensøkonomien rammes hårdt, og vi vil se sult og andre katastrofer bryde frem.
Liberalismens sammenbrud er dybt bekymrende. Det er måske overraskende at høre fra en konservativ som mig. Men som vesterlænding vil heller ikke jeg undvære den personlige frihed, den globale fred, demokratiet og den materielle velstand, ligesom også jeg holder af at kunne rejse frit i verden. De frie nationer har ifølge FN de lykkeligste mennesker med den højeste livskvalitet.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

