Ethvert politisk projekt med respekt for sig selv må kunne overbevise befolkningen om, at netop dét projekt er det sikre valg, når det kommer til at skabe vækst og rigdom. Lagkagen skal gøres større, og logikken synes at være den, at folk stemmer på de partier, der lover dem et større stykke.
Intuitivt giver det jo mening. Er det ikke de folkevalgtes ypperste opgave at gøre landet mere velstående og give borgerne flere penge mellem hænderne? Er det ikke en dødssynd at føre en politik, der koster arbejdspladser og vækst, eller – som højrefløjen ynder at anklage venstrefløjen for – gør det dyrere at være dansker?
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

