Debatindlæg afTimothy Garton Ash

Britisk professor i europæisk historie, University of Oxford

Vi opnår kun varig fred i Ukraine, hvis vi skruer op for vores støtte.

Professor: Det forekommer kontraintuitivt, sygt og ligefrem umoralsk at hævde, at krig er vejen til fred. Men lige nu er det det eneste rigtige

Lyt til artiklen

Den mest brutale krig i Europa siden 1945 har varet ni måneder. Det værste, vi nu kan gøre for freden på vores kontinent, er at insistere på fredsforhandlinger med Vladimir Putin. Det bedste, vi kan gøre for freden, er at øge vores militære, økonomiske og humanitære støtte til Ukraine, indtil landet en dag kan forhandle ud fra en styrkeposition.

Donald Trump har for nylig antydet, at han skulle være den bedst egnede til at udøve sin ’forhandlingskunst’ med Putin. Silvio Berlusconi har også foreslået sig selv som forhandler. Sammen kunne de to gøre det ud for et sandt dream team. Moskvas drømmehold.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her