Debatindlæg afLone Nielsen

cand.mag., pædagogmedhjælper og førsteårsstuderende på meritpædagoguddannelsen som sporskifte

KL vil ikke længere lade landets kommuner udbetale løn til meritstuderende på pædagoguddannelsen. Det er dumt.

Pædagogmedhjælper og studerende: Vil I have flere pædagoger, eller vil I ikke have flere pædagoger?

Lyt til artiklen

Hold nu kæft, en dum beslutning! Det var det første, jeg tænkte, da jeg for nogle uger siden læste nyheden om, at KL ikke længere vil lade landets kommuner udbetale løn til meritstuderende på pædagoguddannelsen. Manglen på pædagoger stiger og stiger, og det skriger til himlen, at vi som samfund fremover giver færre mulighed for at uddanne sig til pædagog.

Men okay, jeg har også selv taget dumme beslutninger. Først valgte jeg at stoppe i et velbetalt job som projektleder. Jeg trivedes ikke i det, bevares, men lønnen og pensionsordningen kunne jeg ikke klage over. Derefter søgte jeg, på trods af min akademiske uddannelse, ufaglært arbejde – som pædagogmedhjælper i en skovbørnehave. Og endelig søgte jeg i sommer ind på meritpædagoguddannelsen og kan dermed se frem til en karriere med dårlig løn på underbemandede arbejdspladser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her