Debatindlæg afAnja Philip, Karin Skjødt Hindkjær, Rasmus Kjeldahl, Johanne Schmidt-Nielsen, Miriam Michaelsen og Helle Østergaard

hhv. formand i Forbrugerrådet Tænk, direktør i Ole Kirk’s Fond, direktør i Børns Vilkår, generalsekretær i Red Barnet, forperson for Medierådet for Børn og Unge og direktør i Mary Fonden

Forældre skal ikke stå alene med ansvaret for, at børn trives og færdes trygt på digitale platforme. Det er også en samfundsopgave, som alle skal tage på sig.

Organisationer: Forældre må ikke give op på at følge med i deres børns digitale liv

Lyt til artiklen

Tidligere på foråret stod børn og unge i kø for at købe en ny læskedrik, Prime, til 180 kr., som er blevet hypet via influencere på TikTok. I maj fik de børn og unge, som har en profil på Snapchat, en ny og stærkt omdiskuteret virtuel ’ven’, My AI, som er genereret via kunstig intelligens. Den digitale udvikling og påvirkning af børn og unge går med andre ord rigtig stærkt. Der er derfor ikke noget at sige til, hvis forældre taber pusten i forsøget på at følge med.

Det er imidlertid vigtigt, at forældre ikke giver op og overlader børnene alene i den digitale verden. Vi er bekymrede for, om vi som voksne og forældre undervurderer behovet for, at vi løbende engagerer os og taler med børnene om det, de oplever på digitale medier – både det gode og dårlige.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her