Det er sjovt at lave mad, og det er også sjovt at eksperimentere med AI. Men selv om vi er revet med og er nervøse for, hvad konsekvenserne af AI kan blive, ville Ingeborg Suhr, som var en af de mest toneangivende inden for udviklingen af den danske madkultur, nok have været påpasselig med at tillægge den kunstige intelligens alt for stor betydning for den fremtidige madlavning.
Ingeborg Suhr var progressiv, men nærede en sund skepsis over for voldsomme forandringer, når det drejede sig om nye videnskabelige kostråd og undersøgelser af vitamin- og kalorieindholdet. Hvad der betød noget for hende, og som fortsat er lige så vigtigt som før, var en sund, varieret og nærende kost – og ikke mindst at kunne holde hus uden forbrug af unødige ressourcer.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
