Først overtog maskinerne håndens arbejde, nu træder vi over tærsklen til en epoke, hvor maskinerne, i form af kunstig intelligens som ChatGPT, også bejler til åndens arbejde. Maskinen kan skrive, og det er skræmmende, især for en, der som jeg lever af at gøre netop det.
I min søgen efter trøst spurgte jeg ChatGPT, hvad dens største svagheder som skribent er. Humor og poesi, svarede den. For at teste, om det var sandt, bad jeg den skrive et digt. Det bliver for langt at gengive her, men lad mig bare sige, at det handlede om månen og var et meget anstrengt forsøg, der ikke ville få nogen digter til at frygte for sit levebrød. Herefter bad jeg ChatGPT fortælle sin bedste vittighed:
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

