Vi går og praler med, at vi i Danmark er et af de lande i verden, som har mest ligestilling. Men virkeligheden er en anden. Det kan godt være, at vi har lige rettigheder og dermed formel ligestilling, men forskellen på mænds og kvinders liv er enorm.
I folkeskolen sker der i høj grad kønsstereotypificering, hvorfor den spiller en stor og vigtig rolle i problemet. Og kønsstereotypificeringen sætter sine spor. Skolen er nøglen til, at kvinder og mænd i vores samfund bliver ’skilt ad’ på baggrund af samfundsmæssige forventninger og fordomme om, hvordan kønnene skal leve. Med andre ord er folkeskolen grund til, at vi stadig lever i et kønsstereotypt samfund, hvor det er meget mere normalt, at mænd opnår materiel succes, end at kvinder gør.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

