Debatindlæg afAnders Primdahl Vistisen

MEP

I årtier er europæiske borgeres bekymringer om masseindvandringen og globaliseringen blevet negligeret. Samtidig har drakonisk klimapolitik forringet almindelige menneskers liv. Det vil afspejle sig ved Europa-Parlamentsvalget til sommer.

Medlem af Europaparlamentet: En voldsom højrefløjsbølge vil ramme Europa 9. juni 2024

Lyt til artiklen

Når der er valg til Europa-Parlamentet 9. juni i år, vil EU opleve det første jordskredsvalg i sin historie. Højreorienterede partier med politikere som Geert Wilders, Marine Le Pen, Jimmie Åkesson og Georgia Meloni i spidsen står nemlig til voldsom fremgang på bekostning af socialisterne og de etablerede partier, og det ser i stigende grad ud til, at valget ender med et reelt paradigmeskifte i forhold til de parlamentariske magtstrukturer i Europa-Parlamentet.

Jeg har den ære at repræsentere den europæiske højrefløjsgruppe Identitet og Demokrati – som foruden DF tæller franske Rassemblement National (Le Pen), tyske AfD, italienske Lega (Salvini), hollandske Partij voor de Vrijheid (Wilders) og mange andre højrefløjspartier – ved de såkaldte spitzenkandidat-debatter, der i forbindelse med Europa-Parlamentsvalget afholdes mellem de forskellige EU-gruppers kandidater til posten som kommissionsformand.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her