Debatindlæg afCecilie Schjoldager Guldbrandsen

Tidligere folkeskolelærer

Debatterne om folkeskolen på folkemødet konkluderede rask væk, at lærerne skulle dit og dat. Uden at skænke det en tanke, at der snart ikke er flere lærere tilbage, der gider.

Tidligere lærer: Alle aspekter af skolen mangler overskud. Og vi kan ikke drive ordentlig skole på baggrund af underskud

Lyt til artiklen

Fadøl og kaffe bliver nærmest kastet i nakken på dig, så snart du rammer et af de mange debat-telte på folkemødet. Debatterne spænder bredt! Alt fra mundhygiejne til AI debatteres i heftig stil. Og folkeskolen, børnesyn og trivsel er i den grad også blandt mange af de temaer, man finder på folkemødet.

Debatter om, hvorfor drengene sakker bagud i skolen, om hvordan vi underviser uden at reproducere kønsstereotyper. Mange debatter om skærme i folkeskolen, om sociale medier og alt det, vi har hørt mange gange før. Trivselsdebatten var også brandvarm. Mit yndlingscitat i det tema kommer fra bornholmerpolitikeren Morten Riis (Ø): »Hvorfor skal børn blive klar til at gå i skole, hvorfor skal skolen ikke blive klar til børnene?«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her