Klumme afSusan Knorrenborg

Debatredaktør

Kvinder holder fast i de gamle kønsroller, når de skal finde en partner, men når han først er buret inde mellem fire vægge, så gælder de nye moderne kønsroller. Lad os se lidt på kvindernes rolle i kærlighedskollapset.

Susan Knorrenborg: Så længe, du nyder frugten af hans karrierejob, skal du ikke pibe over mental load

Lyt til artiklen

To pointer går igen i det seneste halve års debat om parforhold og kærlighed. Ikke mindst, når det gælder kvindernes rolle i, at familielivet og kærligheden ikke fungerer.

For det første har de unge ondt i datinglivet. Kvinder begræder, at de ikke kan finde en mand, de kan slå sig ned med, så der kan komme gang i familielivet, før æggeuret kimer for sidste gang. De kæmper med »mandebørn, der vil lege rundt og invitere på vin og middag, men ikke slå sig ned«, lød det fra Marcia Inhorn, professor i antropologi ved Yale University i et interview tidligere på sommeren. Peter Pan-mænd, kaldte hun mændene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her