Klumme afNOA REDINGTON

Tyskernes genåbning af grænserne er præcis, hvad resten af kontinentet har brug for. Det er en tillidserklæring. En symbolsk og reel investering i det europæiske fællesskab.

Europa har en statskvinde, der er parat til at gøre det rigtige. Jeg er blevet forelsket. I Angela Merkel

Lyt til artiklen

Jeg er blevet forelsket. I Angela Merkel. Det er ikke særligt praktisk. Dels er jeg fantastisk gift. Dels ved hun ikke, hvem jeg er. Men jeg er blevet forelsket. I den tyske kansler.

Hvordan skal jeg ellers forklare de aktuelle kemiske processer i min hjerne? Jeg ved, at Merkel har mangler. Mange. Ingen af dem overskygger dog hendes ubestridelige kvaliteter. Det er ganske enkelt, som om at alt, hvad hun gør i disse dage, er rigtigt, handlekraftigt, klogt, ja næsten smukt!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her