Danskerne går meget mere, end de plejer – og dyrker meget mindre normal idræt. Det var konklusionen på en stor undersøgelse udarbejdet af Idrættens Analyseinstitut, som blev offentliggjort kort før nytår.
Måske verdens mindst overraskende konklusion. Når alle sportsklubber, svømmehaller, fitnesscentre er lukket ned, er det ligesom ret svært at lave ret meget andet idræt end at cykle, løbe, sejle havkajak, kitesurfe eller måske tilmelde sig noget af den udendørs træning, der er dukket op hist og her. Er man ikke til det, eller har man behov for lidt social omgang, er en rask gåtur vejen.
Som mange andre byboer har jeg mildt sagt tilbragt en del tid det sidste års tid ude i det offentlige byrum. Jeg har vandret parkerne tyndslidte, drukket umådelige mængder af urimelig dyr to-go-kaffe og gået i rette straffefangeretning om Søerne så mange gange, at jeg kan se alle husrækkerne for mig med lukkede øjne.
Alt sammen udmærket, men det, som er så utroligt slående, når man tvinges til at være så meget ude, er, hvor helt utroligt ringe København er til at skabe aktivitetsmuligheder i det fri. Ja, der er naturligvis boldbanerne i Fælledparken, der er lidt nytænkning i Superkilen, og nogle enkelte motionsstativer er sat op et par steder.
Men samlet set er det godt nok sølle og man må inderligt håbe, at coronatiden vil få byplanlæggerne til at gentænke både parker og offentlige byrum i en langt mere motions- og aktivitetsorienteret retning. Tag parkerne i og omkring centrum – Ørstedsparken, Kongens Have, Frederiksberg Have, Søndermarken. Hvad kan man lave der?
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Deltag i debatten nu
Det koster kun 1 kr. at få fuld adgang til Politiken, hvor du kan læse artikler, lytte til podcasts og løse krydsord.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her
Skriv kommentar