Den danske højrefløj har haft det svært med Mandela

mandela. Nelson Mandela og hans kamp mod apartheidstyret var langt op i 1980'erne en kontroversiel sag for de danske borgerlige, skriver Flemming Ytzen. Nelson Mandela  havde mange beundrere - her står han sammen med U2-forsanger Bono.
mandela. Nelson Mandela og hans kamp mod apartheidstyret var langt op i 1980'erne en kontroversiel sag for de danske borgerlige, skriver Flemming Ytzen. Nelson Mandela havde mange beundrere - her står han sammen med U2-forsanger Bono.
Lyt til artiklen

Forståeligt nok bobler det meste af verden over med lovsang og hyldest til frihedshelten og demokrati-ikonet Nelson Mandela.

Men vi skal kun få årtier tilbage for at opdage en debat, hvor medlemmer af det gode danske borgerskab var skeptiske eller direkte fjendtlige over for Nelson Mandelas frihedsbevægelse og havde det udmærket med, at Danmark var storimportør af sydafrikanske varer, især kul til vore kraftværker.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her