Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Regeringens SU-fjumreår er ved at rinde ud

Lyt til artiklen

Ingen kan beskylde uddannelsesminister Morten Østergaard (R) for at fjumre. Han har barselsorlov og laver det måske mest meningsfulde tilværelsen byder på: Aat passe sit barn.Hvis Østergaard var studerende, ville hans barsel have udløst seks måneders ekstra uddannelsesstøtte (SU). De ekstra måneders SU ville betyde, at det ikke ville være nødvendigt at bruge af det ekstra studieår – kaldet fjumreåret – som kan bruges til forsinkelser i studiet.

Men når han i første uge af februar vender tilbage fra de planlagte seks ugers orlov, står tre punkter om at fjumre højt på dagsordenen. For det første skal Østergaard med en reform lokke de studerende hurtigere gennem uddannelserne. Reformen skal desuden, ifølge regeringens 2020-plan, føre til en årlig besparelse på to milliarder kroner. Svært i lyset af, at udgifterne til SU i 2012 var 17 milliarder kroner, hvilket svarer til en fordobling på 10 år. Alene fra 2011 til 2012 røg der en milliard mere på, som følge af, at der er kommet mange flere studerende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her