Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Gymnasielever vil betale 6000 kr. for at få en studentereksamen

Tegninger: Per Marquard Otzen
Tegninger: Per Marquard Otzen

Gymnasieelever er ifølge Metroxpress klar til at betale 6.000 kroner for at få hjælp til den studentereksamen, der skiller dem fra huen og en plads på de bøgeklædte ladvogne.

Historien kommer fra firmaet My Academy, som hvert år ved denne tid fortæller, at flere og flere hiver penge op af egne eller forældres lommer for på den at vinde terræn i uddannelseskapløbet. Tallene er ikke overvældende i sig selv. Sidste år var det 450 elever, som købte hjælp til eksamen. I år er det 1.500 elever, og langt størstedelen er gymnasieelever. Til sammenligning starter der cirka et halvt hundrede tusinde elever på en gymnasial uddannelse hvert år.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her