2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kronik afPeter la Cour

Specialist i sundhedspsykologi, professor

Det bliver en stor og vigtig opgave for den kommende sundhedsminister at få opbygget en værdig og faglig opdateret retningslinje for sygdommen ME, kronisk træthedssyndrom. Vedkommende skal desværre ikke regne med meget bistand fra Sundhedsstyrelsen.

Professor: Behandling af ME-patienter kan vise sig at blive dette årtis største sundheds-politiske skandale

Psykiateren S. Wessely udgav sidst i 1990’erne en artikel, hvor han beskrev sygdommen ME/CFS (kronisk træthedssyndrom) som en ’disorder of the perception of effort’ – altså en sygdom, der hovedsagelig bestod i, at patienterne bildte sig selv ind, at de havde den sygdom, der hed ME.

Dette må siges at være et særligt lavpunkt i nogle lægers manglende tillid og forståelse for bestemte patienters lidelser og symptombeskrivelser. Særligt i lyset af, at der siden er fremkommet massive og uigendrivelige forskningsresultater, der viser, at ME er en reel fysisk sygdom. Forskerne har endnu ikke fundet selve sygdomsmekanismen, men det omdøber naturligvis ikke en fysisk sygdom til en psykologisk sygdom, hvor der tydeligvis er noget biologisk helt galt hos de syge.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
Den hacker, som påstår at stå bag det historiske læk, fortæller til Politiken, at de 8.749.975 cpr-oplysninger var beskyttet med kodeordet ‘123456’. ⁠ ⁠ Se, hvordan it-sikkerhedsekspert Emil Hørning fra Defend Denmark reagerede, da Politiken gav ham mulighed for at udføre en kort analyse af de data fra det historiske cpr-læk. ⁠
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her