Kronik afMaria Johansen

Cand.mag. i kultur og formidling og livetekster hos TV 2 Danmark

I tøjafdelingerne spærrer vi stadig vores børn inde i snævre fortællinger om, hvem de bør være – længe før de overhovedet kan læse ordene på deres egne T-shirts.

Hvorfor skal en drengs univers være mindre farverigt, fordi han er en dreng?

Jeg skulle købe en t-shirt. Ikke tage stilling til kønspolitik. Ikke diskutere normer og køn. Ikke analysere samfundets forventninger til børn. Bare købe en t-shirt.

Men efter få minutter mellem stativerne stod det klart, at jeg ikke var ved at købe bomuld. Jeg var ved at købe en fortælling.

To børn. To afdelinger. To vidt forskellige forestillinger om, hvem de bør blive.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad har Nynne og Mille Dinesen tilfælles?⁠ 'Fjernsynsklubben' er tilbage! Og noget går op, da de ser første afsnit af 'Nynne', der på nogle måder har sin oprindelse på selv samme Politiken. Magnus og Felix genbesøger rucolaens storhedstid og diskuterer, hvordan både skuespillere og journalister kan være vidunderligt selvhøjtidelige.
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her