Kronik af

Ea Maritha OlsenStudent

Emma Lepidoptera Student

Alle taler om skolefravær. Vi er nogle af dem, der har prøvet, hvad det vil sige. Vi håber, at undervisningsministeren vil lære af vores historie og tage imod vores gode råd.

Skolen kan være svær at være i for udsatte børn som os

De fleste lærere vidste ikke, hvordan de skulle reagere. Eller havde ikke tid til at tage sig af os. De kunne se, at vi havde det svært, og at det var synd for os. Og så gav de op. Men det vigtigste, man kan sige til et barn, der har det svært, det er, at man ikke giver op!

Så kære Magnus Heunicke, når du skal fordele midlerne til at lave en bedre folkeskole, er der særligt fem ting, du skal tage med dig:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her