Kronik af<p>Leopold Galicki</p>

Den jødiske opstand begyndte i Warzawa

Lyt til artiklen

I et samfund med stærk storm af daglige nyheder og samfundsspørgsmål kan mennesker som jeg, der har en stærk flygtningebaggrund, virke som en levende huskeseddel: For præcis 45 år siden foregik der i Polen en hetz mod jøderne blot 400 kilometer fra Danmark.

Det bragte mig og omkring 300 andre polske jøder til Danmark. Mange af os var ganske unge flygtninge, der kort efter vores studentereksamener befandt os alene, uden familie i en helt ukendt verden for os, der havde levet i det af jerntæppet delte Europa. Mange landes døre stod åbne for os. Verden i 1969 var ganske anderledes, end den var for millioner jøder i 1930'erne, hvor et visum til en jødisk flygtning var forbeholdt de færreste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her