Michael Møller er professor på Institut for Finansiering, CBS.
Folkedomstolen dømmer hurtigt og hårdt. Topledelserne i Danske Bank, de ansvarlige i Skat og andre skandaleramte steder får hurtigt kniven. Men er toppen i samfundet virkelig pilrådden eller totalt inkompetent? Mon dog.
Professor:»Den alment accepterede historie om den rådne top i Danske Bank hænger ikke helt godt sammen«
Lyt til artiklen
Henter...
Dette er en Kronik om behovet for mere tvivl. Når der sker noget galt/forkert i samfundet, så er der tre mulige hovedforklaringer: forbrydelse, dumhed eller samspil af uheldige tilfældigheder.
Disse tre forklaringer kommer i varierende omfang i spil i forbindelse med it-skandaler, skatteskandaler, hvidvaskskandaler, underslæbsskandaler, forkert behandling på hospitaler, manglende tvangsfjernelse af børn og mange andre områder.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.