Tore Hamming er ph.d.-studerende på European University Institute.
Det er både moralsk og sikkerhedsmæssigt det rigtige at få hentet de danske børn af IS-krigere hjem fra lejrene i Mellemøsten.
Kalifatets løveunger:Islamisk Stats børn og frygten for radikalisering
Lyt til artiklen
Henter...
Jean-Jacques Rousseau sagde det så smukt i sine bekendelser og i bogen ’Emile’. »Children are inherently innocent and man is naturally good«. Alt det korrumperede og onde tillæres igennem livet.
I den aktuelle politiske debat om børn af Islamisk Stats krigere virker det dog, som om Rousseaus tese er lagt godt og grundigt i graven. Børnene beskrives som terrorister, de mister deres basale rettigheder og stilles en fremtid i udsigt, hvor de med en vis risiko vil ende netop, som vi frygter: som terrorister.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.