Laila Waltherdirektør i Landsforeningen mod spiseforstyrrelser og selvskade
Der er behov for en national strategi mod selvskade. Det bliver ikke taget alvorligt nok i dag.
Der er en sammenhæng mellem selvskade og bestemte former for alvorlige livsbegivenheder og mistrivsel
Lyt til artiklen
Henter...
Jeg har skadet mig selv for at få mine mentale smerter til at blive noget fysisk, så jeg bedre kunne forholde mig til dem.
Ordene kommer fra en ung pige i en netop udgivet rapport fra Børns Vilkår og TrygFonden, der belyser omfang og årsager til selvskade blandt børn og unge. Andre børn og unge fortæller, at de selvskader for at ’få smerten indefra væk’. For at koncentrere sig om noget andet end følelsesmæssige problemer, eller som en dreng beskriver det: »Når det gør ondt, glemmer jeg, hvad jeg er sur over«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.