Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Kronik afSøren Rud

Søren Rud er lektor på Saxo Instituttet, Københavns Universitet.

Mens myndighederne i Nuuk og København har droppet den store fejring af 300-året for Hans Egedes ankomst til Grønland, spiller dronning Margrethe stadig ubekymret på referencer til kolonitiden.

Kongehusets upassende grønlandske koloninostalgi

Denne sommer er det 300 år siden, den dansk-norske præst, missionær og kolonisator Hans Egede (1686-1758) ankom til Grønland med familie og mandskab, blandt andet bogholder, skibskirurg og en mængde forskellige håndværkere, i alt 31 mennesker.

300-års dagen fremstår i stigende grad som en varm kartoffel for rigsfællerne, fordi ankomsten, 3. juli 1721, indvarslede den koloniale missions- og handelsaktivitet. Egede samler derfor, som symbolsk figur, (kolonial) fortid og nutid, og årsdagen aktualiserer det ukomfortable faktum, at Grønland tidligere var Danmarks koloni.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her