Kronik af

Juliane Engelhardt Lektor, KU

Rasmus Sinding SøndergaardSeniorforsker, DIIS

Mens USA er midt i en identitetsmæssig og demokratisk krise, er Tyskland ved at blive en ikke bare økonomisk, men også moralsk supermagt. Det vil formentlig fortsætte under en ny kansler.

Forskere: USA er i krise. Nu er det Tyskland, der indtager rollen som verdens moralske vogter

Lyt til artiklen

Undskyldning til Namibia for folkemord, mens andre gamle kolonimagter nøler; retsforfølgelse af syriske krigsforbrydere ved tyske domstole og ikke mindst modtagelse af 1 mio. flygtninge i 2015.

Flere markante retslige og humanitære beslutninger i den tyske regering de senere år rejser spørgsmålet om, hvorvidt Tyskland er ved at udvikle sig til ikke bare en økonomisk, men også en moralsk stormagt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her