Svaret er både-og. Det går meget bedre på klimaredaktionerne. Men chefredaktørerne og lederskribenterne er alt for sløve og lalleglade i deres vinkling og holdninger.
Er klimadækningen blevet bedre siden sidste valg?
Lyt til artiklen
Henter...
Efter valget i 2019 forsøgte jeg i en Kronik i denne avis at gøre status over, om mediernes dækning af klimavalgkampen havde været god og kompetent nok. Jeg konkluderede, at det havde den desværre ikke været.
Nu står endnu et folketingsvalg for døren, og det er derfor oplagt at se tilbage på de seneste tre år. Selv om jeg er opløftet, som du kan læse om et øjeblik, vil jeg langtfra kun dele roser ud. I stedet er mit hovedærinde at bede medierne indtage en ny og afgørende rolle i klimakampen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.