Vi skal tænke over, hvordan vi handler, og med hvem. Vi skal gøre os fri af kritisk afhængighed af lande som Kina. Men globalisering og frihandel er godt for Danmark, der er et af verdens mest konkurrencedygtige lande.
Med Berlinmurens fald ændrede verden sig. Årtier med fremgang uden sidestykke fulgte. Verdenshandlen blev forandret. Nu sker det igen
Lyt til artiklen
Henter...
I luftrummet over Nordamerika skyder amerikanske jagerfly en kinesisk ballon ned. USA’s udenrigsminister aflyser Kina-besøg, kineserne taler dunder og beskylder USA for ikke at holde sig tilbage med overvågning af andre lande.
I Europa fylder industripolitik pludselig avisernes forsider. Gigantisk amerikansk statsstøtte til virksomheder, der vil producere grønt i USA, vækker bekymring.
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.