Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Kronik afMathilde Badse Imran Rashid

Mathilde Badse er speciallæge i samfundsmedicin, overlæge, rusmiddelbehandling. Imran Rashid er speciallæge i almen medicin, forfatter og sundhedsfaglig direktør i Lenus.

Dopaminrushet, som børn og unge får gennem skærmen, kan så at sige prime deres hjerne til at blive afhængig af stoffer eller andet.

Læger: Skaber smartphones misbrugshjerner hos børn og unge? 

Afhængighed synes at være et stigende problem blandt danske børn og unge på trods af mange års intensivt og systematisk forebyggelsesarbejde. I forvejen ved vi, at danske unge har europarekorden i alkoholforbrug, og at brugen af nyere nikotinpræparater såsom e-cigaretter blandt unge er i vækst.

Men nu beretter mange fagprofessionelle også om en øget forekomst af afhængighed blandt unge af forskellige stoffer, hovedsageligt tabletter, herunder ulovligt erhvervede lægemidler som benzodiazepiner og opioider.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her