Hvornår får vi en anstændig debat om overførselsindkomster?

Lyt til artiklen

Det er med velberådet hu, at jeg anvender ordet "indkomst". Er man ansat på en arbejdsplads oppebærer man en indkomst, som man betaler skat af. Hører man til de uheldige uden job oppebærer man en indkomst, som man efter samme regler beskattes af. Man kan næsten kalde det dobbeltbeskatning, for tusindvis af dagpengemodtagere har trofast fodret skattefar og betaler nu skat af deres skattekroner.

Ser man på de allerede gældende regler kan man konstatere et massivt omfang af fejlanvendte kroner. Unge under 30 år på dagpenge skal stille op til aktivering efter 13 ugers ledighed, - vel at mærke, hvis de har en uddannelse. Ret beset må man vel mene, at uddannede unge under 30 år har en bedre mulighed for at klare sig på arbejdsmarkedet end en 55+ årig med en forældet bankassistentuddannelse. Men, - ALLE har at stille op til meningsløse projekter, hvor der de facto er indført et loft over, hvad et aktiveringsforløb må "koste". Det er intet mindre end Ebberød Bank. Ser man nærmere på den enkelte storkommune, varierer det stærkt. Hvorfor protesterer de ikke fremfor at flyve under radaren?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her