Lidt kætterske tanker om skoledebatten fra en tidligere 13-årig

Lyt til artiklen

I 1957 gik Jeres ringhed i skole, nærmere betegnet 2. mellem. Den ugentlige undervisningstid var 36 timer. Den gns. ugentlige arbejdstid for forældre var 47½ time og SFO eksisterede ikke. Befolkningstallet var 4,5 mio. Heraf var hele 580.000 skolesøgende børn. I de store årganges tid var problemerne mange. Der var ikke mursten nok til skolebyggeri, ikke lærere nok, skolebøgerne var godt slidte og der var ikke tilstrækkelige faciliteter til hvad man kunne kalde "aktivitetstimer". Der blev lavet mange ret fantasifulde løsninger på hele dette spektrum af problemer. I 1958 kom så den - indtil nu - mest ambitiøse skolereform. Forlængelse af undervisningspligten, gradvis ophævelse af skellet mellem frimellem og mellemskole, sprogundervisning fra 6. klasse og alt, alt, det andet. Vi gik stadig i skole 36 timer men fik et markant bedre indhold og flere faglige og sociale udfordringer. Vi måtte dog blive efter skoletid, hvis vi ville undervises i f.eks. latin og fransk, og dermed forøge vores timetal.

I 2013 diskuteres på de højeste klassetrin et timetal på 35, inkl. indbygget lektie- og afslapningstid. Den gns. ugentlige arbejdstid for forældre er 37 timer, men SFOen findes jo. Befolkningstallet er 5,6 mio. men antallet af skolesøgende børn er faldet til 552.000. Der er nu masser af mursten, lærere nok (indtil videre), fotokopierne er opfundet, ligeså er PCer og printere. Der mangler ikke gymnastiksale, fysiklokaler eller musikrum. Udvidet sprogundervisning og lektielæsning (dramatisk mindre krav end i 1957) er indpasset i det nu normerede antal undervisningstimer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her